Sun Certified Netbeans Specialist

Tak, to nie pomyłka! Naprawdę istnieje egzamin sprawdzający sprawność w użyciu NetBeansa. Do tego ja już go zdałem 🙂 Ale opowiedzmy historię od początku.

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, znaczy się w lipcu ubiegłego roku, wynalazłem gdzieś link do jakiejś ankiety, która zadawała pytanie: “o co warto pytać w przypadku sprawdzania znajomości IDE”. Z poczuciem zabicia kawałka letniej nudy wypełniłem i zapomniałem :-). 
W październiku dowiedziedziałem się, że naprawdę ktoś robi egzamin z NetBeansa. Byłem delikatnie mówiąc, nastawiony niezwykle sceptycznie wobec całego przedsięwzięcia. Po przejrzeniu zakresu egzaminu doszedlem do wniosku, że może ktoś się postarał, ale musiałbym to zobaczyć na żywo. Zawartość zgadzała się mniej więcej z opinią, którą wyraziłem we wspomnianej wcześniej ankiecie. 
W listopadzie zapisałem się na betę. Czy to z ciekawości, czy z wrodzonego sceptycyzmu, ciężko powiedzieć.
W dzień egzaminu z gorejącym czołem (bo akurat miałem wątpliwą przyjemność być chorym) usiadłem przed komputerem i zacząłem rozwiązywać. Pytań było mnóstwo (rzeczywisty egzamin to 61 pytań, beta miała ponad 150) i ponad 3h czasu do dyspozycji (75 minut w finalej wersji). Wyszedłem po mniej więcej 1.5h. Opiekun pytał czy “na pewno?” i sugerował, że “może jeszcze coś chcę przemyśleć”, ale po pierwsze byłem pewien swego, a po drugie, skończyły mi się pastylki na kaszel, który stał się dla mnie nie do zniesienia. Później zdążyłem o całej sprawie spokojnie zapomnieć, aż tuż przed świętami (23 grudnia) dostałem potwierdzenie, że zdałem. 
Summa sumarum stało się, zostalem Sun Certified Netbeans Specialist. Tyle historii, teraz coś o samym egzaminie.

Zakresem i jakość egzaminu zaskoczyły mnie pozytywnie. Pytania uważam za w miarę łatwe dla logicznie myślącego człowieka, choć zdarzyło mi się nie być pewnym odpowiedzi, a przy kilku otworzyłem oczy szeroko ze zdumienia – “to coś takiego w ogóle JEST?!”. Bardzo duży nacisk położono na: 
  • tworzenie różnych kombinacji bibliotek, jre 
  • wpinanie się w sposób kompilacji stosowany przez NB (czyli Anta)
  • tworzenie projektu w NB
  • JEE
  • konfigurację NB
  • działanie edytora
Czyli w zasadzie coś, co dobrze znać w IDE z którego się korzysta. I tu chyba dotarłem do sedna całej sprawy: NB nie cieszy się z tego co wiem jakąś specjalną popularnością – sam do pracy wykorzystuję IntelliJ IDEA (i szczerze go polecam!). Fakt, IDEA kosztuje dość dużo, ale jest wg mnie dużo lepsza. Ale dość świętej wojny, pytanie kto będzie zdawał ten egzamin? Widzę w nim korzyść jedynie dla osób, które NB znałyby jako-tako i podczas przygotowań mogłyby poznać swoje IDE lepiej i poznać obszary, których na codzień nie używają.

Author: ags

bio

1 thought on “Sun Certified Netbeans Specialist”

  1. Gratulacje! Nawet jeśli jest to jeden z wielu certyfikatów, które posiadasz, a które były takie sobie, to zawsze jakieś wyróżnienie z tłumu. Dla mnie certyfikaty, to ciekawe doświadczenie, o jakie to głupoty można pytać i jest w tym jakaś magia 😉

    Jacek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.